Görüntü İşleme

Görüntü İşleme

Yaklaşık 1 ay önce yeni konularla ilgili yazacaklarımdan bahsetmiştim. Yazı yazmaya vakit bulduğum bu haftasonunda görüntü işleme üzerine birşeyler yazmak istiyorum.

Başta görüntü işleme nedir vb. gibi klasik bir yazıyla konuya girmeyi düşündüm fakat bu tarz temel konuların internette bolca bulunduğunu gördükten sonra ben daha çok bu alanı irdelemek isteyen bir insan için google arama kelimeleri vermek istiyorum. Böylece aşağıda vereceğim anahtar kelimeler sayesinde daha kolay bir şekilde ilgili konularda temel bilgiye sahip olunabilecek. Eğer görüntü işlemede yeniyseniz aşağıda vereceğim anahtar kelimeleri sırasıyla aratmanızı tavsiye ediyorum.

  • Görüntü işleme nedir (Klasik)
  • Görüntü nedir?
  • RGB görüntü (Red-green-blue)
  • Gri görüntü (gri tonlarda görüntü)
  • matlab ile görüntü işleme
Aklıma gelen temel anahtar kelimeler şimdilik bunlar. Zamanla aklıma geldikçe eklerim. Bunların ingilizcesini de artabilirsiniz.
Görüntü işlemeye Matlab ile başlamanızı tavsiye ederim. Matlab ın image processing tool u yardımcı olabiliyor birçok konuda. Ayrıca aklıma gelen, beğenerek incelediğim birkaç Türkçe yazılmış site var. Onları da vererek giriş yazımı noktalıyorum.
Bundan sonra yapmış olduğum bazı uygulamaları paylaşmayı düşünüyorum. İnternette temel görüntü işlemeye dair Türkçe ve İngilizce birçok kaynak var. Aramaya inanın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s